Najnowsze

Najnowsze

Dobry początek roku Redanu

Odzieżowy Redan chwali się 13-sto procentowym wzrostem sprzedaży w pierwszym kwartale. Prezes spółki Bogusz Kruszyński mówi w Dniu na Rynkach o kosztach i marżach w pierwszych miesiącach 2012 roku.

Najnowsza rekomendacja dla PZU

Z 424 na 415 złotych – czyli nowa rekomendacja dla akcji PZU. Dlaczego Espirito Santo widzi ponad 30-sto procentowy potencjał wzrostu dla ubezpieczyciela. Kamil Stolarski z Espirito Santo komentuje te rekomendacje w Dniu na Rynkach.

Zmiany w KOV

Zmiany kadrowe w KOV czyli w spółce Jana Kulczyka. Teraz Dariusz Mioduski ma zastąpić Kulczyka na stanowisku przewodniczącego Rady Dyrektorów KOV. Te informacje komentuje sam Mioduski w Dniu na Rynkach.

Jemy coraz mniej pieczywa

- W 2011 r. statystyczny Polak zjadł 53,8 kg pieczywa - wyliczył "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie danych GUS. To 4 proc. mniej niż rok wcześniej i o ponad 43 kg mniej niż w 1993 r. Mniejsze spożycie wynika nie tylko z wysokich cen, ale także z rad dietetyków oraz konkurencji innych produktów np. makaronów.

Wiedźmin 2 na konsole w USA idzie jak woda

Zamówień wersji konsolowej gry w samych Stanach Zjednoczonych mamy siedem razy więcej, niż w tym samym okresie mieliśmy na wersję Wiedźmina 2 na komputery stacjonarne - mówił w TVN CNBC Adam Kiciński, szef firmy CD Projekt Red, która stworzyła grę. Polska gra znalazła się na pierwszym miejscu rankingów najchętniej kupowanych gier komputerowych księgarni internetowej Amazon w USA i Wielkiej Brytanii. W przedsprzedaży sprzedano 100 tysięcy sztuk gry. Gra miała premierę we wtorek 17 kwietnia.

Szykuje się rewolucja w VAT

Od stycznia przyszłego roku szykuje się rewolucja w podatku VAT. Data wystawienia faktury przestanie już decydować o tym, kiedy podatnik rozliczy się z fiskusem. Inne będą też zasady ich wystawiania - pisze "Rzeczpospolita".

Podniebny biznes

Japonia zaprasza podniebny biznes. Jesienią w Nagoi odbędą się największe targi lotnicze w Azji. To szansa także dla polskich firm na promocję i nawiązanie nowych kontaktów handlowych. O szczegóły pytaliśmy partnera w kancelarii BBSG, Sebastiana Gosciniarka.

Szerokiej drogi?

A1 i A2 nieprzejezdne na euro 2012? Taki scenariusz jest już całkiem prawdopodobny, przynajmniej w przypadku tej pierwszej. O sytuację w polskim budownictwie drogowym pytaliśmy Lecha Witeckiego, P.O. dyrektora GDDKiA.

Kontrolerzy zbadają polskie mięso

Inspektorzy weterynaryjni z krajów Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu w środę rozpoczną kontrole mieszczących się w Polsce zakładów mięsnych. Skontrolują jakość wyrobów polskich eksporterów.

Europa wobec bezrobocia

W środę poznamy kolejne ważne dane dotyczące polskiej gospodarki - o płacach i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach. Niezależnie jednak od tego ilu pracowników przybyło bądź ubyło w polskich firmach, warto przyjrzeć się kwestii bezrobocia wśród ludzi młodych. Gościem programu 90 Minut była dr. Anna Płomień z London School of Economics.

MFW prognozuje

Prognozy dla strefy euro - nieco w górę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że w tym roku gospodarka 17-tki skurczy się o 0,3 procent - a poprzednio, w styczniu, Fundusz prognozował pół procent na minusie. MFW obniżył za to prognozy dla Polski. Według funduszu, w tym roku PKB kraju urośnie o 2,6 procent - wcześniejsza prognoza, z września ubiegłego roku, mówiła jeszcze o wzroście o 3 procent. O prognozach MFW w programie 90 Minut romawialiśmy z prof. Cezarym Wójcikiem z SGH.

Milion w Portfelu

Portfel gościa zyskał od początku inwestycji 2,61%. Jest nim Adam Drozdowski, dyrektor ds. Strategii Akcyjnych AXA TFI.

Dane o nieruchomościach w USA

W marcu wydano 747 tys. pozwoleń na budowę. To najwięcej od IX 2008. Czy kryzys jest już za nami? O rynku nieruchomości w USA mówi John Budz, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami

Rynek ziemi w Polsce

Jak wygląda obecnie rynek ziemi rolnej? Na jakie aspekty trzeba zwracać uwagę chcąc kupić nieruchomość gruntową? Czy lepszy do inwestowania jest grunt rolny, czy budowlany oraz jakie lokalizacje wybierać, aby zarabiać na gruntach, mówi Kuba Karliński prezes Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie

Due diligence

Due diligence jako narzędzie oceny planowanych inwestycji. Proces ten obejmuje badanie prawne stanu spółki. Jak przeprowadzany jest ten proces? Ile on trwa i ile kosztuje? Na te i inne pytania dotyczące badania due diligence odpowiada Grzegorz Jajuga, prezes Fitz Roy .

Polska klasa wyższa

Jak można opisać polską klasę wyższą? Czym się charakteryzuje? Na jakie grupy się  dzieli? O najbogatszej części społeczeństwa mówi prof. Lechosław Garbarski, Kierownik Katedry Marketingu Akademia Leona Koźmińskiego z konferencji na SGH, której patronuje TVN CNBC.

Wyniki spółek w USA

W centrum uwagi są wyniki kwartalne amerykańskich spółek. We wtorek swoje wyniki podają m. in. Goldman Sachs, Coca-Cola, Intel czy Johnson&Johnson. O oczekiwaniach rynku względem danych kwartalnych są spore. Jak to się może przełożyć na polską giełdę, mówi Łukasz Wardyn, Dyrektor Zarządzający City Index.

Jaka polska klasa wyższa?

Jaki jest obraz polskiej klasy średniej? Na szczęście można to sprawdzić - prowadzone są różne zaawansowane badania. Do takich własnej należy raport "Psychografia". Czym jest psychografia i jak można ją wykorzystać? O tym w rozmowie z Pawłem Wójcikiem, wiceprezesem 4P Research Mix. 

Nowe prognozy MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy tnie prognozy dla Polski. Według MFW, w tym roku PKB kraju urośnie o 2,6 procent - a poprzednia prognoza, z września ubiegłego roku, mówiła jeszcze o wzroście o 3 procent. O Prognozach MFW rozmawialiśmy z Katarzyną Zajdel - Kurowską, dyrektor w MFW.

Cień recesji

Produkcja przemysłowa w USA w marcu 2012 r. pozostała bez zmian, w lutym wskaźnik również nie uległ zmianie - podała Rezerwa Federalna. Analitycy spodziewali się w marcu wzrostu produkcji przemysłowej o 0,3 procent miesiąc do miesiąc. Amerykanie także coraz mocniej ograniczają budowy nowych domów. O amerykańskich danych oraz o tym jak i gdzie inwestować w ciągu najbliższego roku, pytaliśmy o to Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble TFI.

Gdzie okazja do zysku?

Na jakich rynkach i jakich aktywach będzie można zarobić do końca roku? Jak złe dane z USA wpłyną na zarządzających portfelami. Odpowiedzi w programie "Rynki Dnia" szukaliśmy wraz z wiceprezesem Caspar Asset Menagemant, Błażejem Bogdziewiczem.

"Połowa lokali nie płaci za odtwarzanie muzyki"

- W Polsce połowa właścicieli lokali usługowych nie płaci za odtwarzanie muzyki klientom - mówi Bogusław Pluta, dyrektor Związku Producentów Audio Video. Jego zdaniem kwoty, jakie mogłyby wpłynąć do organizacji chroniących prawa autorskie za odtwarzanie muzyki, mogłyby być nawet dwukrotnie wyższe, gdyby wszyscy płacili za jej puszczanie w lokalach.

Cicha upadłość

Na przykładzie Triady wyjaśnimy, czy firma może wybrać sobie wierzycieli jakich spłaci przed wnioskiem o upadłość. Rozmowa z J. Młot z CMS Cameron McKenna.

Nasza Klasa uruchamia iNKubator

NK chce wspierać osoby zamierzające tworzyć własne firmy związane z nowymi technologiami. Wybierze firmy na darmowe, miesięczne szkolenia, potem spośród przeszkolonych firm wybierze taką, którą wesprze finansowo. Rozmowa z D. Czarnotą, prezesem Naszej-Klasy.

Złowić grubą rybę

Jak dotrzeć do konsumentów z hermetycznego środowiska – szczególnie tzw. klasy wyższej. Rozmowa z Arkadiuszem Wódkowski, Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii.

MFW chce co najmniej 400 mld dolarów więcej

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oczekuje, że kraje członkowskie zgodzą się w tym tygodniu na zwiększenie środków funduszu o co najmniej 400 mld dolarów. Wszystko, aby wspomóc walkę z kryzysem zadłużenia w strefie euro.

Nagrody PRB im. Jana Wejcherta

Znamy finalistów Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Finalistami pierwszej edycji zostało jedenaście osób. Laureatów poznamy 18 kwietnia w Warszawie podczas uroczystej gali, towarzyszącej obchodom XX-lecia Polskiej Rady Biznesu. 28 marca Kapituła Nagrody, spośród blisko 200 nadesłanych aplikacji wybrała finalistów. Rozmowa z jednym z nich - Krzysztofem Olszewskim, Solaris Bus & Coach.

Dłuższe płatne parkowanie

Od wtorku strefa płatnego parkowania w centrum Poznania obowiązuje od 8.00 do 18:00 (o dwie godziny dłużej) oraz do 14:00 w soboty. To dla nas pretekst do rozmowy o tym jak wliczać płatne parkowanie w koszty uzyskania przychodu (pojedyncze opłaty i abonamenty). Przy okazji wyjaśnimy, że przy karach za brak opłaty czy holowanie takie odliczenie nie jest możliwe. Rozmowa z K. Turzyńskim, konsultantem z Kancelarii KNDP.

Kara za brak składek ZUS

Rząd zmienia zasady karania za nieopłacanie składek ZUS. Przyjął nowele ustawy, zgodnie z którą nie będzie można karać osoby zalegającej ze składkami podwójnie. To oznacza, że w przypadku nałożenia na taka osobę kary ograniczenia lub pozbawiania wolności, będzie jej zwracana dodatkowa opłata w wys. 100% zaległych składek. Ograniczenie lub pozbawienie wolności będzie ponad to możliwe wyłącznie w przypadku osób uporczywie unikających płacenia. Rozmowa z M. Frąckowiak, Ernst & Young Usługi Księgowe

Polscy przedsiębiorcy w większości optymistami

Aż 57 proc. polskich przedsiębiorców optymistycznie patrzy w przyszłość, niepokoi się zaś tylko 18 proc. - wynika z badania GE Capital "Barometr inwestycji małych i średnich firm w Europie", które cytuje "Puls Biznesu". Dlatego polskie firmy zamierzają odważnie wydawać pieniądze głównie na samochody i urządzenia produkcyjne. Największymi pesymistami w regionie są Węgrzy.