• rozwiń
  • WIG20 2443.83 +1.36%
  • WIG30 2809.62 +1.18%
  • WIG 63047.02 +1.20%
  • sWIG80 13976.74 +1.16%
  • mWIG40 4782.21 +0.96%

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-17 17:15

Dostosuj

Motoryzacyjny gigant chce dać drugie życie bateriom. By magazynować energię

Supersilniki z Polski dla elektrycznych autobsów "Źródło: TVN Turbo"

Sojusz Renault-Nissan planuje w Europie budowę zakładu magazynowania energii, który korzystać będzie z wyeksploatowanych baterii samochodowych. Inwestycja ma pełnić funkcję elektrowni, zdolnej dostarczyć energię elektryczną do 120 tysięcy gospodarstw domowych. W ten sposób koncern motoryzacyjny chce "dać drugie życie bateriom z samochodów elektrycznych" - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła.

Zakład Renault-Nissan nie będzie samodzielnie wytwarzać energii elektrycznej, ale w zamian za to będzie ładować baterie w godzinach szczytu, a następnie, kiedy pojawi się zapotrzebowanie, odsprzedawać prąd do sieci energetycznej. Reuters zwraca uwagę, że takie rozwiązanie może stanowić uzupełnienie dla elektrowni wiatrowych i solarnych, których działanie jest często zakłócane przez złe warunki pogodowe.

Renault-Nissan pracuje nad projektem razem z firmą The Mobility House, która specjalizuje się w magazynowaniu energii - podają źródła. - Pracujemy razem z The Mobility House nad kilkoma projektami, w tym nad dużym projektem magazynowania energii - jednak jest on we wczesnej fazie - mówiła rzeczniczka Renault Celine Farissier.

Zyskają producenci

Jak tłumaczy Reuters producenci samochodów elektrycznych mogą zyskać dzięki utworzeniu rynku wtórnego dla baterii pozyskiwanych z pojazdów. Wyższe ceny za zużyte baterie mogą wpłynąć na obniżenie kosztów zakupu samych aut elektrycznych.

Nissan stworzył zapasowy system elektryczny dla stadionu piłkarskiego Amsterdam Arena, na którym swe mecze rozgrywa holenderska drużyna Ajax. Projekt został zrealizowany razem z jednym z niemieckich start-upów.

Według źródeł Reutera Renault-Nissan rozważa budowę zakładu w Niemczech albo w Holandii.
Nad podobnym rozwiązaniem, co francuski koncern, pracują też firmy z Niemiec: BMW, Daimler i Volkswagen.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane