• rozwiń
    • WIG20 2304.48 -0.16%
    • WIG30 2661.88 -0.07%
    • WIG 60982.19 -0.01%
    • sWIG80 15982.99 -0.04%
    • mWIG40 4888.14 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: 2017-06-23 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Imponująca pensja i brak ochotników. Ta branża potrzebuje 100 tysięcy pracowników

Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników Odtwórz: Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników
Foto: TVN Turbo | Video: TVN Turbo Foto: W polskim transporcie drogowym aktywnie jeździ 260 tysięcy kierowców ciężarówek i autobusów | Video: Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników

Potrzeba nawet 100 tysięcy zawodowych kierowców ciężarówek na już. Przedstawiciele branży przewozowej walczą o to, żeby w Polsce kształciło się ich przyszłych pracowników. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

W polskim transporcie drogowym aktywnie jeździ 260 tys. kierowców ciężarówek i autobusów. Potrzeby są jednak znacznie większe, a chętnych brakuje.

Przyczyny problemów

Z kabin regularnie ubywa kierowców między innymi przez zniknięcie wielu państwowych przedsiębiorstw i szkół przyzakładowych. Zdaniem Tadeusza Kucharskiego z Krajowej Sekcji Transportu NSZZ Solidarność przyczyn należy szukać również w braku kształcenia przez wojsko.

Żeby do 2025 roku uzupełnić braki powinno się szkolić około 25 tys. kierowców rocznie, tymczasem żadna polska szkoła zawodowa ani technikum nie kształci teraz kierowców w kategorii C i C+E.

Przewoźnicy chcą to zmienić i apelują w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jednocześnie kuszą także potencjalnych kandydatów. - Młody człowiek po wyjściu z szoferki może sam stać się przedsiębiorcą, może zostać przewoźnikiem - wskazuje Jan Buczek ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Zarobki przewoźników

Żeby zostać zawodowcem za kurs trzeba zapłacić około 10 tys. złotych. Do tego dochodzą opłaty co pięć lat w wysokości blisko tysiąca złotych.

Szkolić można się między innymi na jednym z najlepszych symulatorów ciężarówki i autobusów w Europie. Ten w Piastowie (województwo mazowieckie) warty jest 2 mln zł.

- Staramy się spełnić oczekiwania firm transportowych między innymi miejskich zakładów autobusowych, stąd też w naszym symulatorze zastosowaliśmy infrastrukturę drogową miasta - mówi Wojciech Góra z Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców.

Stutysięczne braki wśród zawodowych kierowców w Polsce uzupełniane są kierującymi zza wschodniej granicy. Obecnie jest ich około 30 tysięcy.

W Polsce zarobki kierowcy ciężarówki średnio sięgają 7 tys. zł miesięcznie. Za granicą ponad 10 tys., co powoduje że dużo rodaków zdecydowało się wyjechać między innymi do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

"Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku, premiera godz. 18:00 i powtórka 22:00

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane