• rozwiń
  • WIG20 2465.51 -0.08%
  • WIG30 2836.79 -0.04%
  • WIG 63719.57 -0.04%
  • sWIG80 14351.99 -0.54%
  • mWIG40 4831.82 +0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Nowe trendy nie zmienią stosunku ludzi do posiadania aut"

"Nowe trendy nie zmienią stosunku ludzi do posiadania aut"
Foto: Shutterstock Foto: Nissan: nowe trendy nie zmienią stosunku ludzi do posiadania aut

Mimo rosnącej popularności alternatywnych usług transportowych, carsharingu i coraz bliższego wprowadzenia technologii autonomicznej jazdy, ludzie będą cały czas chcieli posiadać samochody na własność – uważa przedstawiciel Nissana Europe Stewart Callegari.

W ocenie dyrektora generalnego ds. zaawansowanego planowania mimo zmieniających się na świecie trendów również w przyszłości posiadanie samochodu będzie istotnym elementem z punktu widzenia osobistej swobody i mobilności. W związku z tym Nissan zakłada też, że ludzie nadal będą lubić jeździć samochodami i nawet autonomiczne pojazdy powinny mieć możliwość prowadzenia przez kierowcę.

- Dlatego nasze samochody będą miały kierownice. Warto zwrócić uwagę, że Europejczycy nie lubią pozbywać się możliwości kontroli. Jesteśmy jedynym dużym rynkiem, na którym większość samochodu głównego nurtu ma nadal manualne skrzynie biegów. Taki stan rzeczy jest czymś spowodowany i nie chodzi tu tylko o kwestię kosztów – tłumaczył w kuluarach międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie.

Prawo dla aut bez kierowców

Callegari podkreślił, że jego firma jest gotowa do współpracy z różnymi rządami i organizacjami międzynarodowymi w kwestii utworzenia regulacji prawnych dla samochodów autonomicznych. W jego ocenie powinny zostać podjęte wysiłki nad stworzeniem globalnych regulacji, które w określonych cyklach podlegałyby zmianom bądź aktualizacjom.

Przedstawiciel Nissana przypomniał, że dwa tygodnie temu na ulice stolicy Wielkiej Brytanii wyjechały samochody autonomiczne ich firmy. Testy przebiegają w normalnych warunkach drogowych, jednak Callegari przyznał, że nad ich przebiegiem czuwają inżynierowie siedzący za kierownicami samochodów.

Dyrektor ds. zaawansowanego planowania przypomniał też, że na początku tego roku Nissan zaprezentował system autonomicznej mobilności SAM (Seamless Autonomous Mobility), który powstał na bazie technologii kosmicznej NASA. Polega on na połączeniu sztucznej inteligencji AI z działaniami człowieka. Według Callegariego ten system pozwoli współistnieć na drogach samochodom autonomicznym i tym pojazdom, które będą nadal kierowane przez ludzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane