Moto

Moto

Parkometry inwigilują kierowców. "Nowoczesne technologie"

Wścibskim parkometrom mówimy "Nie" - to wspólna akcja Fundacji Panoptykon i jednej z warszawskich kancelarii prawnych. Instytucje zachęcają do składania skarg na działanie parkometrów z elektroniczną klawiaturą, które umożliwiają gromadzenie danych osobowych kierowców. Wojewódzki sąd orzekł, że to niezgodne z prawem, ale warszawski Ratusz odwołał się od tej decyzji i kierowcy nadal muszą wpisywać swoje dane przy parkowaniu. Zobacz materiał TVN Turbo.

Szykują zmianę przepisów. Kursy na prawo jazdy mogą być droższe

Egzamin teoretyczny dla każdego kierowcy raz w roku, zakaz współdzielenia placów manewrowych – takie pomysły dotyczące zasad szkolenia i egzaminowania kierowców pojawiają się w pracach zespołu powołanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Zdaniem egzaminatorów, to spowoduje droższe kursy na prawo jazdy. Pomysły budzą kontrowersje zarówno u kierowców, jak i instruktorów nauki jazdy. Zobacz program Raport w TVN Turbo.

Za mandat zapłacisz kartą płatniczą

Sejm uchwalił w piątek nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia pozwalającą płacić mandaty kartą płatniczą. Według MSWiA zmiany mogą "w istotny sposób" zwiększyć ściągalność mandatów.

Duży producent aut przechodzi na elektryki. Sprawdź, dlaczego

Volvo decyduje się zerwać z produkcją aut z silnikiem spalinowym. Od 2019 roku wszystkie modele wychodzące z fabryki będzie można kupić jedynie w wersji elektrycznej albo hybrydowej. Pomysł może być próbą sprostania nowym wymogom Unii Europejskiej, które zaczną obowiązywać od 2021 roku.

Przyspieszą wejście w życie przepisów o ewidencji pojazdów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ma przyspieszyć wejście w życie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Założono, że od 30 października 2017 r. za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem

Potężna fuzja wywróci porządek w motoryzacji. Francuzi mocno awansują

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie należącego do General Motors producenta aut Opel przez Peugeota. Uznała, że transakcja nie narusza unijnych przepisów dotyczących konkurencji. Pozyskanie Opla wyniesie PSA na drugie miejsce wśród europejskich koncernów motoryzacyjnych, tuż za niemieckim Volkswagenem.

"Państwa Unijne mogą zakazywać UberPop"

Państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej w ramach usługi UberPop - uznał w wydanej we wtorek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To kolejny cios w model biznesowy amerykańskiej korporacji.

Kamera, prędkość, mandat. Chcą postawić więcej fotoradarów

Kamery do odcinkowego pomiaru prędkości samochodu i fotoradary pracują na drogach krajowych. Ale Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) chciałoby, żeby system automatycznego pomiaru prędkości zaczął funkcjonować na drogach niższego rzędu, mówił w TVN24 Marek Konkolewski, dyrektor placówki.

Brexit może uderzyć miłośników aut po kieszeni

Auta, o których marzą kolekcjonerzy mają często jedną wadę. Kierownicę po prawej stronie. Poseł Piotr Liroy-Marzec chce, żeby można je było sprowadzać do kraju, rejestrować, a później jeździć po drogach. Od dwóch lat w Polsce jest to możliwe, ale tylko po tak zwanej przekładce. Jak tłumaczy Marek Kobyliński z TVN Turbo, "angliki" są sprowadzane do kraju i sprzedawane na części. Paradoksalnie auta z Wysp Brytyjskich są stosunkowo tanie. Eksperci zastanawiają się, jak na tę sytuacje wpłynie brexit. Więcej w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Pijani kierowcy unikają kontroli. Przez ten błąd policji

Między 16 a 22 - z policyjnych statystyk wynika, że to w tych godzinach zdarza się najwięcej wypadków z udziałem pijanych kierowców. Najbezpieczniej jest natomiast w godzinach porannych, od 7 do 10. Dlatego policja, jeżeli chce kontrolować trzeźwość kierujących, nie powinna praktykować porannych kontroli, bo takie nie mają zwyczajnie sensu, uważa ekspert Łukasz Zboralski. Funkcjonariusze bronią się, że kierowców sprawdzają przez cały dzień. Więcej na ten temat w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

"Tokio Drift". Zobacz, jak poradzili sobie z "szybkimi i wściekłymi" na drogach

- Oczywiście normalnie na drogach w Japonii nie jest tak niebezpiecznie - mówił Kacper Jeneralski nawiązując do słynnych scen z filmu "Szybcy i wściekli: Tokio Drift". Jednak inaczej było 20, 30 lat temu, kiedy na ulicach Tokio w wypadkach ginęli ludzie. - Dzisiaj jest już bezpieczniej - ocenia prowadzący. Władze zaczęły od zakazu na auta o mocy ponad 280 koni. Takie ograniczenie funkcjonowało ponad 16 lat. W pewnym momencie wprowadzone też obowiązkowy montaż lusterek w połowie przedniej maski - po to, żeby kierowcy widzieli je przez szybę podczas pracy wycieraczek. Więcej o tym, jak wygląda ruch uliczny w centrum mega metropolii w programie "Raport" TVN Turbo.

Te cudeńka się nie starzeją, ale strasznie dużo palą

9 cylindrów, 36 litrów pojemności i tysiąc koni mocy. To parametry silnika z samolotu Antonow, który był jedną z atrakcji podczas zlotu fanów klasyki przed Pałacem Mierzęcin w województwie Lubuskim. - Od jakiś 15, 20 lat zaczynają mówić, że to co stare, to jest cenne, i to nie tylko wśród samochodów - mówił jeden z organizatorów zjazdu. Uczestnicy mogli zobaczyć takie cudeńka techniki, jak ponad stuletni francuski wóz strażacki, który waży około 3 tony i pali 80 litrów na 100 kilometrów, czy drewniany samochód, który liczy sobie ponad 106 lat. Więcej w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Polacy wybierają stare auta. Ekspert: trzeba zachęcić do kupna nowych modeli

Do kupowania nowszych samochodów można zachęcić chociażby przez wprowadzenie podatku uzależnionego na przykład od parametrów ekologicznych pojazdu - mówi prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś. Jeśli na drogach będzie więcej samochodów nowych, to będziemy mieli na pewno czystsze powietrze, będzie bezpieczniej na drogach i wreszcie będą większe wpływy do budżetu - dodaje.

Duże błędy w korzystaniu z fotelików. W razie wypadku to "kończy życie dziecka"

Dłużej wybieramy smartfona niż fotelik samochodowy - tak wynika z badań specjalistów do spraw bezpieczeństwa najmłodszych w pojazdach. Statystyki pokazują, że aż 70 procent dzieci podróżuje w źle dobranych lub źle zamontowanych fotelikach. - Taki model przewożenia kończy życie dziecka, gdyby doszło do wypadku - mówi Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń. Tymczasem w zeszłym roku o dwa punkty procentowe w porównaniu do wcześniejszych lat wzrosła liczba wypadków z udziałem najmłodszych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

"Przewrócona lodówka" robi furorę. Tak radzą sobie z parkowaniem

Żeby zarejestrować samochód w Japonii, trzeba udowodnić, że ma się go gdzie zaparkować. A w zatłoczonym mieście najłatwiej upchnąć KeyCara. To specjalna klasa mikrosamochodów, której reprezentantem jest Suzuki Hustler. - Auto wygląda jak przewrócona lodówka. Ma silnik o pojemności 660 centymetrów - mówi Kacper Jeneralski. KeyCar to dobry wybór także z punktu widzenia portfela. Przeciętny coroczny podatek za takie auto wynosi 90 euro. Tymczasem za normalny samochód trzeba zapłacić trzy razy więcej. Na takie oszczędności decyduje się duża grupa Japończyków, KeyCar ma bowiem udział w jednej trzeciej rynku samochodów osobowych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Początek wakacji na polskich drogach. Będą ułatwienia na autostradach

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił, że w razie utrudnień przy wjeździe na autostrady z powodu wzmożonych wakacyjnych wyjazdów, będą stosowane ułatwienia dla kierowców. Nie oznacza to zaniechania poboru opłat, wręcz przeciwnie - kwota za przejazd odcinka z Torunia do Gdańska została zaokrąglona do pełnych 30 zł.

Wkrótce polskie stanowisko w sprawie działalności Ubera

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się, że dojdzie do uzgodnienia wspólnego stanowiska z resortem infrastruktury i budownictwa w sprawie uregulowania kwestii przewozu osób, a działalność Ubera w Polsce nie zostanie zakazana - poinformowała we wtorek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie radia RDC.

Lawina opinii po prezentacji polskiego samochodu elektrycznego. "Uwaga, to nie żart"

Polski samochód elektryczny to jeden z projektów, jakie mają pozwolić naszej gospodarce wskoczyć do globalnej ekstraklasy. Państwowa spółka, która się nim zajmuje, pokazała wczoraj projekty, które zgłoszono w konkursie na karoserię auta. I wywołała falę szyderstw. - Czasami nastoletni widzowie, którzy są zafascynowani samochodami, przysyłają nam projekty, które wyglądają podobnie - komentuje Kacper Jeneralski, dziennikarz TVN Turbo.