tvnpix tvnpix
Sprawdź gdzie oglądać TVN24 Biznes i Świat
WIG20

Ostatnia aktualizacja: -

KursZmiana
euro/pln
usd/pln
chf/pln

Ostatnia aktualizacja: -

Wojna na Ukrainie? W TVN24 Biznes i Świat analizy i komentarze

W TVN24 Biznes i Świat na bieżąco relacjonujemy wydarzenia związane z konfliktem na Ukrainie. Naszemu sąsiadowi cały czas grozi interwencja zbrojna. Sytuacji przyglądają się światowi przywódcy. Agencja Interfax-Ukraina podała, że dowódca Floty Czarnomorskiej Rosji Aleksandr Bitko postawił ukraińskim żołnierzom ultimatum. Wieczorem agencja odwołała tę informację, powołując się na przedstawiciela sztabu floty.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat od rana śledzimy wydarzenia związane z Ukrainą. Na Krymie rosyjscy żołnierze, ze stacjonującej na Krymie Floty Czarnomorskiej, zajmują strategiczne pozycje, m.in. blokują bazę ukraińskich sił zbrojnych w miejscowości Perewalne, 30 km na południe od Symferopola. Te działania potępił Sojusz Północnoatlantycki (NATO) Anders Fogh Rasmussen oraz inni światowi przywódcy, którzy mówią o "jaskrawym pogwałceniu" suwerenności Ukrainy przez Rosję.

Ultimatum

Po południu agencja Interfax-Ukraina podała, powołując się na przedstawiciela ukraińskiego resortu obrony, że dowódca Floty Czarnomorskiej Rosji Aleksandr Bitko postawił ukraińskim żołnierzom ultimatum - jeśli do godziny 5 dnia jutrzejszego (4.00 czas polskiego) nie poddadzą się, rozpocznie się rzeczywisty szturm pododdziałów i jednostek sił zbrojnych Ukrainy na całym Krymie. Wieczorem agencja odwołała tę informację. Rosyjska Flota Czarnomorska nie postawiła ultimatum ukraińskim żołnierzom na Krymie - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na przedstawiciela sztabu floty.

Z kolei premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie, że Ukraina nikomu nie odda Krymu. Szef rządu uprzedził także samozwańcze władze Krymu przed odpowiedzialnością wobec ukraińskiego prawa.

"Świat" i "24 Godziny"

W programie "Świat" o godz. 21.00 bieżącą sytuację na Ukrainie skomentują prof. Marek Figura z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Jan Piekło z Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej.

Bartosz Węglarczyk porozmawia też z Adamem Balcerem z Centrum Europy Wschodniej UW o tym, jakie interesy na Krymie ma Turcja. Z kolei o gazowym uścisku Rosji wobec Ukrainy opowie dr Filip Elżanowski, partner w kancelarii Elżanowski, Cherka, Wąsowski.

W programie "24 Godziny" o godz. 22.00 sytuację na Ukrainie ocenią Kazimierz Wóycicki, komentator TVN24 Biznes i Świat z Kolegium Europy Wschodniej oraz Wojciech Łuczak, wydawca miesięcznika Raport.

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BIŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje