tvnpix tvnpix
Sprawdź gdzie oglądać TVN24 Biznes i Świat
WIG20

Ostatnia aktualizacja: -

KursZmiana
euro/pln
usd/pln
chf/pln

Ostatnia aktualizacja: -

Toyota chce za rok odzyskać pozycję lidera

Toyota się nie poddaje
Foto: TVN24 Toyota się nie poddaje

Zwiększenie produkcji i sprzedaży w przyszłym roku o ponad 20 proc. na pomóc Toyocie odzyskać pozycję lidera rynku. W tym roku, w wyniku kataklizmów w Azji, koncern wyprzedziły General Motors i Volkswagen.

Globalna sprzedaż japońskiego giganta spadnie w tym roku o prawie sześć proc. do niespełna 7,9 mln aut. Toyotę wyprzedzi amerykański General Motors, którego sprzedaż ma przekroczyć dziewięć mln aut i niemiecki Volkswagen, ze sprzedażą o ok. milion sztuk mniejszą.

Na mniejszej produkcji i w rezultacie sprzedaży aut zaważyło przede wszystkim trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię w marcu tego roku. Do gorszych wyników przyczyniły się także powodzie w Tajlandii, które spowodowały przerwę w pracy i dostawach części z trzech tajskich fabryk koncernu.

Trudny powrót na szczyt

Na silne odbicie i powrót na pierwsze miejsce władze Toyoty liczą już w przyszłym roku. Firma zakłada 20-procentowy wzrost sprzedaży i 24-procentowy wzrost produkcji. Analitycy nie podzielają jednak tego optymizmu wskazując na kryzys w strefie euro, który z pewnością będzie miał wpływ na sprzedaż Toyoty na Starym Kontynencie i kilka technicznych wpadek koncernu w ostatnich dwóch latach, po których musiał on wezwać do serwisów w sumie 12 mln kierowców.

Toyota była numerem jeden na rynku od 2008 roku, kiedy to zepchnęła z wieloletniej pozycji lidera koncern GM po tym, jak kryzys finansowy mocno odbił się na przemyśle samochodowym, zwłaszcza w USA.

mkg/k

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BIŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje