tvnpix tvnpix
Sprawdź gdzie oglądać TVN24 Biznes i Świat
WIG20

Ostatnia aktualizacja: -

KursZmiana
euro/pln
usd/pln
chf/pln

Ostatnia aktualizacja: -

Polskie złoża nafty i gazu w rękach rosyjskich oligarchów. RWE sprzedaje koncesje

RWE zmaga się z  zadłużeniem w wysokości 30 miliardów euro
RWE zmaga się z zadłużeniem w wysokości 30 miliardów euro

Za 5,1 mld euro niemiecki koncern RWE sprzeda swój dział wydobywczy funduszowi inwestycyjnemu LetterOne, należącemu do holdingu Alfa Group. Jego głównymi udziałowcami są rosyjscy oligarchowie. - To przejęcie nie zagrozi dostawom gazu do nas - poinformowało w poniedziałek niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

- To paradoks - oceniła w poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Kozłowska z Kurhaus Publishing. - Z jednej strony Europa mówi o zamrożeniu kont, a z drugiej niemiecki koncern RWE sprzedaje potężny kawałek swojego biznesu rosyjskim oligarchom - podkreśliła.

Jak dodała, LetterOne to fundusz inwestycyjny zarejestrowany w Luksemburgu. Jego największym akcjonariuszem jest rosyjski miliarder Michaił Fridman. Jego majątek "Forbes" wycenia na 17,6 mld dol.

Rząd się nie boi

Głos w sprawie transakcji RWE-LetterOne zabrało niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii. - Niemcy nie obawiają się o dostawy gazu ziemnego w związku z przejęciem RWE DEA przez fundusz LetterOne - poinformował rzecznik resortu.

RWE zapewnia, że już wcześniej informowało niemiecki rząd o planowanej transakcji. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji, wskazującej na to, by Berlin byłby przeciwny" - podało biuro prasowe koncernu.

Berlin nie ma nic przeciwko

Do szybkiego zawarcia transakcji przez RWE, zmusza jego fatalna sytuacja finansowa. Drugi co do wielkości w kraju koncern energetyczny zmaga się z  zadłużeniem w wysokości 30 miliardów euro. "To porozumienie jest ważnym krokiem na drodze do realizacji naszej strategicznej reorganizacji" - stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny RWE Peter Terium. "Ponadto, jest to niezbędny krok w kierunku poprawy naszej kondycji finansowej" - dodał. Zgodę na sprzedaż musi jeszcze wydać rada nadzorcza energetycznego giganta.

RWE poinformowało o transakcji niemiecki rząd. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji, wskazującej na to, by Berlin byłby przeciwny" - podało biuro prasowe koncernu.

Rosjanie w polskich Karpatach?

Dział wydobywczy RWE DEA ma obecnie ok. 190 koncesji na poszukiwanie oraz eksploatację ropy i gazu w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Surowce wydobywa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii oraz w Egipcie.

W Polsce firma jest obecna od 1998 r. Posiada u nas cztery koncesje na poszukiwanie węglowodorów ok. 100 km na południowy wschód od Krakowa, w Karpatach. Pozwolenia obejmują łączną powierzchnię prawie 3 km kw.

Oglądaj
RWE DEA sprzedana. Rosjanie w polskich Karpatach?
Wideo: TVN24 Biznes i Świat RWE DEA sprzedana. Rosjanie w polskich Karpatach?

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BIŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje