tvnpix tvnpix
Sprawdź gdzie oglądać TVN24 Biznes i Świat
WIG20

Ostatnia aktualizacja: -

KursZmiana
euro/pln
usd/pln
chf/pln

Ostatnia aktualizacja: -

Polska akcyza na prąd na cenzurowanym KE

KE kwestionuje sposób pobierania akcyzy za prąd w Polsce
Foto: TVN24 KE kwestionuje sposób pobierania akcyzy za prąd w Polsce

Komisja Europejska zdecydowała o pozwaniu Polski do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu za niezgodne z unijnym prawem opodatkowanie energii elektrycznej.

Zgodnie z unijną dyrektywą energetyczną z 2003 roku, podatek akcyzowy od energii elektrycznej jest wymagany w momencie dostawy przez dystrybutorów lub redystrybutorów, którzy są zobowiązani do zapłaty podatku. W efekcie wygląda to tak, że podatek płaci każdy końcowy odbiorca prądu, a ostatnim ogniwem tego łańcucha jest gospodarstwo domowe, bądź firma. W Polsce natomiast podatek akcyzowy jest wymagany w momencie dostawy przez producenta (czyli elektrownię).

KE zwróciła uwagę już rok temu, jest to "naruszenie zobowiązań traktatowych Polski". Polska miała okres przejściowy do 1 stycznia 2006 roku na dostosowanie swojego systemu.

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt nowej ustawy akcyzowej, zakładający m.in. zmiany w systemie poboru tego podatku na energię elektryczną. Ma to dostosować polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem, akcyzę płacić będą spółki zajmujące się sprzedażą, czyli zakłady energetyczne sprzedające prąd końcowemu nabywcy, podczas gdy obecnie płacą ją elektrownie, czyli producenci. Akcyza ma być utrzymana na dotychczasowym poziomie, czyli 20 zł za megawatogodzinę.

Przygotowany przez ministerstwo projekt ustawy znajduje się obecnie w konsultacjach międzyresortowych. Według rzecznika, uzgodnienia są już na finiszu. Rząd ma się zająć projektem pod koniec wakacji parlamentarnych, a Sejm - na jednym z pierwszych posiedzeń po wakacjach. Sejm zbiera się 22-24 sierpnia, zaś kolejne posiedzenia zaplanowano na 5-7 września i 19-21 września.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BIŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje