tvnpix tvnpix
Sprawdź gdzie oglądać TVN24 Biznes i Świat
WIG20

Ostatnia aktualizacja: -

KursZmiana
euro/pln
usd/pln
chf/pln

Ostatnia aktualizacja: -

Kołodko: Gdyby nie Balcerowicz, zarabialibyśmy więcej

Kołodko krytycznie o planie Balcerowicza
Foto: TVN24 Kołodko krytycznie o planie Balcerowicza

- Gdyby nie szokowa terapia Balcerowicz, a potem schładzanie gospodarki pod koniec lat 90., średnia pensja wynosiłaby dziś nie 3,4 tys. zł a 5 tys. zł, a średni PKB na głowę nie 18 tys. dol. a 25 tys. dolarów - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 b. minister finansów Grzegorz Kołodko.

W "Kropce nad i" w TVN24 Kołodko oceniał ogłoszony równo 20 lat temu tzw. plan Balcerowicza, który wprowadził w Polsce kapitalizm.

Kołodko przyznał, że Balcerowicz stanął na czele gospodarki, która była w bardzo ciężkiej sytuacji. - Było dużo niedoborów, a ceny rosły w ogromnym tempie - stwierdził. Podkreślił jednak, że część problemów udało się rozwiązać jeszcze przed wprowadzeniem planu Balcerowicza. - Już latem połowa cen była uwolniona - podkreślił.

Pytany, czy terapia szokowa była dobrym rozwiązaniem, Kołodko zdecydowanie zaprzeczył. - Więcej szoku niż terapii w tym było. W jej wyniku PKB i bezrobocie miały spaść tylko nieznacznie. Tymczasem PKB spadło o 20 proc. i pojawiły się 3 miliony bezrobotnych. - Balcerowicza chwalą tylko ludzie z tego samego obozu co on - przedstawiciele polskiego neoliberalizmu - powiedział.

"Można było osiągnąć więcej"

Oglądaj
Kołodko negatywnie ocenia plan Balcerowicza (TVN24)
Wideo: TVN24 Kołodko negatywnie ocenia plan Balcerowicza (TVN24)

Zdaniem Kołodki, w wyniku planu Balcerowicza "zarżnięto" przemysł, a PGR-y zlikwidowano zamiast skomercjalizować. - Należało liberalizować, ale można tak było to zrobić, by osiągnąć lepsze efekty - podkreślił b. minister finansów. - Osiągnęliśmy wiele, ale można było osiągnąć więcej - dodał.

Pytany o zasługi Balcerowicza odparł, przyznał, że podjął się on próby ustabilizowania skrajnie niestabilnej sytuacji.

Zła reakcja rządu Tuska

Kołodko nie szczędził tez krytyki pod adresem obecnego ministra finansów. - Z polityki Rostowskiego nic nie wyszło. Deficyt jest większy niż zapowiadany przed wyborami. Jest też więcej o 400 tys. ludzi bez pracy, w skutek złej reakcji rządu Tuska na kryzys - stwierdził. Na uwagę, że mamy kryzys i inne kraje radzą sobie znacznie gorzej odparł: - Nieładnie się cieszyć, że u innych jest gorzej.

bgr/ola

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BIŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje