tvnpix tvnpix
Sprawdź gdzie oglądać TVN24 Biznes i Świat
WIG20

Ostatnia aktualizacja: -

KursZmiana
euro/pln
usd/pln
chf/pln

Ostatnia aktualizacja: -

Ile zapłacisz za wywóz śmieci? Nie wszyscy zdecydowali

Część gmin stawki opłat za wywóz śmieci ustali w styczniu
Foto: TVN 24 Część gmin stawki opłat za wywóz śmieci ustali w styczniu

Wiele samorządów, m.in. Warszawy czy Wrocławia, nie ustaliło jeszcze sposobu liczenia opłat za wywóz śmieci i nowych cen za odpady komunalne, które zaczną obowiązywać od lipca 2013 roku.

Wielu radnych czeka bowiem na nowelę tzw. ustawy śmieciowej, która miałaby wprowadzać korzystniejsze - zdaniem władz lokalnych - rozwiązania ws. ustalania opłat za śmieci.

W grudniu senatorowie zdecydowali, że zgłoszą do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, który ma dać władzom lokalnym więcej swobody w kwestii gospodarowania odpadami. Właśnie dlatego część gmin wstrzymała się od podjęcia decyzji co do sposobu naliczania stawek.

Co nowego?

Projekt przewiduje m.in. inną politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. Chodzi o umożliwienie gminom wyboru różnych metod ustalania opłat w poszczególnych ich gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Część samorządów - za przykładem Inowrocławia - kwestionuje konieczność organizowania przetargów w sytuacji, gdy gmina ma własną spółkę komunalną. Wniosek w tej sprawie trafił do Trybunału Konstytucyjnego.

Obowiązek uchwalenia sposobu naliczania tych opłat nakłada na gminę nowa ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Według jej przepisów gminy mogą wybrać tylko jeden spośród czterech wariantów metody naliczania opłat: od gospodarstwa domowego, od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, od powierzchni mieszkalnej i od zużycia wody w danej nieruchomości.

Niektórzy czekają

Wiele samorządów, np. stolicy, Wrocławia, Częstochowy czy Krakowa, nie podjęło uchwał ws. ustalania metody naliczania opłaty za śmieci. Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, taka informacja zostanie przedstawiona po Nowym Roku. Władze stolicy zorganizowały konsultacje społeczne, które rozpoczęły się w zeszły piątek i mają potrwać do 4 stycznia 2013 roku. Także Radni Gdańska, Gdyni, Sopotu, Białegostoku, Koszalina, Kołobrzegu, Darłowa, Opola, Krapkowic i Brzegu z rozstrzygnięciami w tej sprawie postanowili poczekać. W ich wypadku chodzi o to, że liczą, że Sejm znowelizuje ustawę śmieciową.

Część gmin podjęła decyzję tylko o sposobie naliczania opłat, ale nie ustaliła jeszcze stawek. Tak jest np. w Poznaniu i w okolicznych gminach oraz w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu, gdzie opłaty będą liczone od osoby.

Inni zdecydowali

Gminy, które zdecydowały już o sposobie obliczania opłaty za odpady często wybierały metodę liczenia od osoby w gospodarstwie domowym. Taki wariant wybrano np. w Łodzi. Od 1 lipca przyszłego roku stawki za odbiór śmieci wyniosą tam:12,69 zł od osoby za odpady posegregowane i 16,50 zł od osoby za odpady nieposegregowane.

Także większość władz lokalnych na Śląsku zdecydowała się na ten sposób liczenia opłaty. W nowym systemie stawki najczęściej znajdą się w przedziale 11-14 zł za śmieci posegregowane od osoby oraz od kilkunastu do ok. 20 zł za odpady niesegregowane.

Wyższe od regionalnej średniej stawki będą obowiązywać np. w stolicy regionu - Katowicach, gdzie osoby segregujące śmierci zapłacą miesięcznie 14 zł, a za pozostałe 20 zł. W przypadku innych śląskich miast np. w Tychach, Rudzie Śląskiej czy Chorzowie miesięczną stawkę ustalono na 11 zł, oraz odpowiednio 15, 17 i 15,50 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

Metodę naliczania opłaty od osoby wybrały także: Tarnów (segregowane odpady - 9,9 zł od osoby miesięcznie; niesegregowane - opłata wyższa o 50 proc.), Tarnobrzeg (odpowiednio 10 zł i 15 zł), Olsztyn (9,8 zł i 14,41 zł), Kielce (9 zł 50 gr i 12 zł), Sandomierz (7 zł i 10 zł), Bydgoszcz (12,50 zł i 25 zł), Toruń (12,75 zł i 25,50 zł).

Natomiast metodę opartą na zużyciu wody wybrano np. w Szczecinie. Stawkę dla śmieci segregowanych ustalono na 4,94 zł rocznie od metra sześciennego wody, a niesegregowanych 6,43 zł.   

Inną metodę opartą na powierzchni lokalu mieszkalnego zastosowano w Stargardzie Szczecińskim. Stawka za selektywną zbiórkę odpadów ma wynieść 50 gr za 1 m kw., i 60 gr w przypadku braku selektywnej zbiórki.

Sposób liczenia od gospodarstwa domowego wybrano w Lublinie, tu opłatę za wywóz i utylizację odpadów ustalono na 32 zł miesięcznie za odpady segregowane i 44 zł - za odpady niesegregowane.

Od kiedy rusza system?

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 r. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. Obecnie to właściciele nieruchomości, m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, decydują, kto odbiera od nich odpady oraz ustalają stawki za wywóz śmieci.

Gminy są zobowiązane, aby do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
stan53

Tak trudno POliczyć opłaty w roku 2012 i POdzielić je przez 12(tych co płacili)-i mamy gotową cenę na miesiąc dla wszystkich-POzdrowienia dla tych którzy wszystko POtrafią skomplikować

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jajo11

   Efekt jest taki, że ja dostałem od firmy wywożącej śmieci 50% podwyżkę od stycznia. W poznaniu, za 2-krotny wywóz pojemnika 240 litrów w miesiącu mam zapłacić prawie 90 zł, a nie 60 jak w starym roku. Wszystkie pomyje ostatecznie wylewa się na obywatela. Premier bawi się w administrację i zarządzanie Państwem naszym kosztem.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     stan53

     i o te POdwyżki chodziło!"doliniarze "z PO dalej czyszczą nasze kieszenie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       qwer

       Ciekawe dlaczego nie wprowadzili od kilograma. W nowoczesnych śmieciarkach są wagi zamontowane

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         turbina66

         Warto zobaczyc ze wszystkie stawki za wywoz smieci zwiekszono o ponad 100 prc. niezaleznie od metody wybranej przez gmine.Jak widac unijna derektywa przelozyla sie na oplaty dla posrednika czyli ekstra forsa dla ekstra nowych urzednikow lub premie dla starych.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BIŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje