tvnpix tvnpix
Sprawdź gdzie oglądać TVN24 Biznes i Świat
WIG20

Ostatnia aktualizacja: -

KursZmiana
euro/pln
usd/pln
chf/pln

Ostatnia aktualizacja: -

Amber Gold zarobi na zerwanych lokatach. Jak nie stracić?

Amber Gold zapewnia, że nie złoży wniosku o upadłość
Foto: Adam Warżawa / PAP Amber Gold zapewnia, że nie złoży wniosku o upadłość

Klienci, którzy chcą przedterminowo zerwać lokatę w Amber Gold, mogą słono za to zapłacić. Za rezygnację przed terminem wygaśnięcia umowy potrącone zostanie 19,5 proc. wpłaconej kwoty, a klient nie dostanie odsetek. Co można zatem zrobić, by nie stracić? Mówił o tym w TVN24 Rafał Wojda.

Prezes Amber Gold Marcin Plichta w poniedziałek zapowiedział, że spółka od wtorku zacznie wypłacać klientom ich pieniądze. Dodał, że dziennie umowy zrywa ok. 300 klientów. Pieniądze, ze względu na zerwanie umowy, będą wypłacane bez odsetek i z potrąceniem 19,5 proc. złożonej kwoty. Powiedział, że AG ma ok. 7 tys. aktywnych klientów, którzy łącznie powierzyli ok. 80 mln zł.

Trzy wyjścia dla klientów- Zrywanie umów przez klientów to dla Amber Gold dobry interes, bo spółka wypłaca im mniej niż wpłacili - ocenia Rafał Wojda z TVN CNBC Biznes. Jak powiedział, klienci Amber Gold mają do dyspozycji trzy rozwiązania: mogą zerwać lokatę, chcąc jak najszybciej odzyskać pieniądze i godzą się na stratę; mogą poczekać na wygaśnięcie umowy licząc, że odzyskają pieniądze wraz z procentem; w końcu mogą czekać na rozwój sytuacji licząc na upadłośc spółki. - Jeśli Aber Gold zaprzestanie działalności, sama będzie musiała wypowiedzieć klientom umowę. Wówczas klienci powinni dostać zainwestowane pieniądze wraz z procentem zysku oraz karne odsetki za zerwanie umowy ze strony spółki - mówi Wojda.

Choć Marcin Plichta zapewnia, że spółka nie rozważa złożenia wniosku o upadłość, dodając, że przygotowuje się do sprzedaży posiadanego złota. - Ale można mieć wątpliwości, czy w ogóle uda się odzyskać pieniądze - przyznaje Wojda zwracając uwagę, że zaufanie do spółki zostało mocno nadszarpnięte.

Co zrobić w przypadku, gdy nie uda się odzyskać pieniędzy? Wówczas pozostaje droga sądowa i nadzieja, że zabezpieczenia finansowe spółki pokryją straty klientów. O wysokości swoich zabezpieczeń i zobowiązań firma ma poinformować we wtorek.

Wojda ocenia, że mimo kar umownych wielu klientów zdecyduje się na wcześniejsze rozwiązanie umów.

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
yoss3x
yoss3x

Zastanawia mnie jedno.Nagle slysze zgodny i glosny chor ze to jakis "lewy interes",ze obiecany zysk jest klamstwem,niemozliwa do spelnienia fantazja i w sumie powinnismy sie tej firmy,instytucji wystrzegac.Mam pytanie...Co robili ci wszyscy eksperci w ciagu tych 3 lat?Dlaczego od poczatku nie reagowali owym prawym oburzeniem?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   FelekZdankiewicz

   Spółka jest na liście ostrzeżeń KNF, tylko, że media nie interesują się swoją misja informowania społeczeństwa tylko sensacją. Media to bizness ... nic więcej, więc nie licz na nie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BIŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje